O kostele

Pár slov o historii kostela a jeho současném využití.

foto: J. Kirschner

První majitel původní hlavní budovy, tedy majitel hostince U slunce Franz Erben, daroval „kazatelské stanici“ Herlíkovice pozemek na stavbu kostela. Herlíkovice patřily pod Vrchlabí, sbor se v té době rozrůstal pod vlivem hnutí „Pryč od Říma.“ Hnutí bylo spíše národnostní: „co Němec to luterán.“ Secesní kostel byl postaven v letech 1902-4 poměrně známými drážďanskými architekty Rudolfem Schillingem a Juliusem Willi Gräbnerem. Zde sloužil do roku 1945 místní německé lutherské obci, později se kostela v horách jako spíše dítka nechtěného ujala Českobratrská církev evangelická, která tamtéž získala několik budov pro tajnou práci s mládeží.

V současnosti slouží kostel příležitostně k bohoslužbám a koncertům. Je možné si zde domluvit i sváteční obřad, např. svatbu nebo křest. Pro kostel se našemu sdružení podařilo v roce 2014 získat grant z Česko-německého fondu budoucnosti. Z tohoto grantu jsme navýšili již vybranou částku na opravu oken kostela (sbírka na svatbě manželů Jüptnerových + příspěvek od ÚCK ČCE). Půjde o rekonstrukci a konzervaci rámů a nahrazení některých barevných skel. Oprava se odsouvá na podzim z důvodu památkářského schválení.