Tvoříš ty! Česko-německý týden

Milí přátelé,

Rádi bychom Vás pozvali na česko-německý týden nazvaný Tvoříš ty! Od neděle večer 24. června do neděle odpoledne 1. července 2018 jsme připravili prostor pro společný pobyt v areálu evangelického střediska Horský domov, Strážné 157 (viz www.horskydomov.cz) . V neděli začneme společnou večeří mezi 19 – 20. hodinou a večer budete mít možnost projít si celý areál střediska a seznámit se s jeho historií a současností. Mnozí (především němečtí) účastníci dorazí až v pondělí, tomu bude přizpůsoben program. Znalost němčiny není nutná, budeme mít profesionální tlumočníky a dobře se lze domluvit i anglicky. Řada německých dobrovolníků se za rok v Česku také obstojně naučí česky.

Program:

V roce 2018 oslaví sponzor již několika našich pobytů Česko-německý fond budoucnosti 20. výročí svého založení a náš partner  ASF -Servitus si letos připomíná 60 let své existence. Chceme tak pobyt pojmou retrospektivně a zveme i české účastníky různých workcampů z minulosti pořádaných ASF v zemích, které okupovalo Německo za druhé světové války (tyto pobyty se konají stále i tento rok v řadě zemí Evropy). Kulatá  výročí by měla být impulsem k reflexi, ale také k diskuzi o budoucnosti česko-německých vztahů v měnícím se světě. Nebudeme se ale věnovat jen vzpomínání, ASF chystá i malý filmový seminář. Již třetí rok se zúčastní 14 německých dobrovolníků z ASF ve věku 18-20 let, kteří žijí celý rok v České republice. V rámci semináře bude čas a příležitost seznámit se místní historií. Přátelé Herlíkovic pečují o místní kostel, roubenku a opuštěný stráženský hřbitov a plánujeme několik brigádnických hodin na těchto místech. Program nebude celý den a bude prostor i pro volný čas na výlety nebo jiný vlastní program.

Tvořivá část semináře oficiálně končí v pátek 29.6. V sobotu chceme vyrazit na malý výlet nebo jiný den (podle počasí). V neděli proběhne již tradiční pouť k výročí kostela  a koncert (koncert ještě plánujeme a je možné, že bude již v pátek nebo v sobotu večer). Součástí programu jsou krátké ranní a večerní ztišení, zejména máme rádi tradiční modlitbu se zpěvy žalmů v krásném secesním kostele. Účast je dobrovolná.

Co s sebou:

V Horském domově budete ubytováni v pokojích pro 2-4 osoby. Spacák není třeba. Stravovat se budeme společně, pokud máte nějaká stravovací omezení, napište nám to předem (zejména potřebujeme znát počet vegetariánů). Pro program se vám bude hodit poznámkový sešit a tužka, pracovní oděv a boty.

Finance:

Akce je dotována Česko-německým fondem budoucnosti. Strava, pobyt i lektoři jsou částečně hrazeni, vybíráme jen příspěvek 1000,- Kč a děkujeme za každý vyšší dar na naše projekty. Platbu můžete provést hotově na místě nebo zaslat na účet s variabilním symbolem 201806 a do předmětu napište své jméno.

Vedení:

Týdnem vás provede Jan Kirschner – hlavní vedoucí (tel. 777572656) a Stáňa Šimuniová (tel. 775988449) – vedoucí německých účastníků. Tlumočit bude Hana Jüptnerová

Jak na místo: (popis cesty naleznete zde: http://www.horskydomov.cz/horsky-domov-herlikovice/kontakty/). Do Hořejších Herlíkovic se lze dostat autobusem jen v pracovní dny nebo můžete jít pěšky po turistické trase, popř. vás můžeme vyzvednout ve Vrchlabí nebo na vlaku ve Staré Pace, kam je dobré spojení rychlíkem z Liberce nebo třeba až Moravy přes Pardubice – (volejte předem Jana Kirschnera 777 57 26 56 nebo piště na prateleherlikovic@seznam.cz ).

Těšíme se na vás!

Jan Kirschner a Stáňa Šimuniová, za SEM Přátelé Herlíkovic a ASF CZ