Základní informace a kontakty

Vítejte na stránkách občanského sdružení SEM Přátelé Herlíkovic. Pokud Vás uvedené informace zaujaly a chtěli byste se zapojit do činnosti sdružení, ozvěte se prosím na e-mail:prateleherlikovic@seznam.cz, tel. 777 572 656,  č.u. 2700264997/2010
(account number: IBAN:CZ9420100000002700264997, SWIFT/BIC:FIOBCZPPXXX)
Poštovní adresa sdružení:  L. Svobody 816, Vrchlabí 543 01
IČO: 22612742
Členství ve sdružení není omezeno věkem. Naším záměrem je být maximálně otevření. To symbolicky vyjadřuje i transparentnost účtu u Fio banky, který je zcela bez poplatků, jak za vedení, tak za příchozí i odchozí platby. Za případný dar Vám budeme vděční a můžeme i vystavit potvrzení pro odpis z daní. Uvítáme Vaše komentáře a postřehy.

Aktuálně jsou členy výboru SEM Přátelé Herlíkovic tyto osoby:
Jan Kirschner (předseda)
Jaromír Strádal (místopředseda)
Hana Jüptnerová
Petr Chlápek
a Pavel Hlaváč.

Mezi řadové členy patří:
Jindřiška Seethalerová, Eva Stáňová, Hana Ulmanová, Jiří Bureš, Petra Burešová, Herta Paulů, Jan Uhlíř, Jan Jüptner a Marie J. Medková.

Občanské sdružení bylo mimo jiné založeno na záchranu a obnovu života původní horské chalupy(tzv. „Kunzárny“) na obrázku, která je součástí areálu rekreačního střediska Českobratrské církve evangelické Horský domov v Herlíkovicích a je možná i jeho nejhodnotnější částí, díky své historické i architektonické hodnotě, což ocenili i památkáři v Josefově prohlášením stavby památkou místního významu. Informace o technickém stavu objektu i další podklady naleznetezde.

Rádi bychom v letošním roce vyjasnili právní vztahy našeho sdružení s vlastníkem objektu (synodní radou). Chceme předložit návrh na pronájem objektu za účelem jeho rekonstrukce a investičního zhodnocení z dotačních prostředků Státního intervenčního zemědelského fondu v programu Obnovy a rozvoje kulturního dědictví venkova.

Fotku objektu z konce dubna roku 2012 mám velmi rád. Nečekal jsem rozkvetlé stromy a jarní květiny tak vysoko v horách. Třešně zřejmě sázel před válkou majitel objektu Laurenz Fischer. Ovocné stromy patřily ke každému stavení i na horách. Na jižním svahu se třešním daří po desítky let a jsou opravdu velmi dobré.

Narcisy zde vysadila manželka tajemníka synodní rady Josefa Svatoně, který měl Herlíkovice skoro 40 let na starosti v dobách minulého režimu. Rostou jen pár dní v roce, než je pohltí vysoká tráva a kopřivy. Je s podivem, že tu stále jsou, skoro jako chudobky Karafiátových Broučků :-), když se o ně již desítky let nikdo nestará.

Pokud přijedete na tradiční jarní brigádu (letos od 26. do 28. dubna 2013) můžete nečekanou krásu rozkvetlé přírody obdivovat s námi. V tuto dobu, po dlouhé zimě, jsou hory možná nejkrásnější.

Náhodně jsem vybral i pozadí pro tyto stránky s jarní květinou. Mám naději, že něco nového vyroste i na tomto krásném místě v Krkonošském národním parku. Potěšilo by mě, pokud by se podařilo sblížit starý svět zmizelých Sudetcírkevních brigád v druhé polovině 20. století a porevoluční současnost Horského domova a to například formou malého muzea s levnou ubytovnou nebo slavností u příležitosti Noci kostelů 24. května 2013 a česko-německou bohoslužbou ke 110. výročí posvěcení kostela v červnu 2014. Zdi kostela již také pamatují mnohé z pohnuté historie lokality Herlíkovic/Hackelsdorfu.

Přísně chráněné Svatoňky Herlicensis v detailu 🙂

Musím také vyvrátit kritiku, že by cílem občanského sdružení byla jen záchrana této chalupy, ať již to třeba z prezentace na těchto stránkách tak vypadá. Pokud se podíváte na fotku stavu objektu z roku 2010 je jasně patrné, že pokus o jeho záchranu přišel za pět minut dvanáct. Nejsme ale jen „Přátelé Kunzárny“, ale Přátelé Herlíkovic. Kořeny problémů střediska jdou hluboko do minulosti a našim záměrem je i přispět k oživení života Herlíkovic, které jako samostatná obec zanikly po odsunu sudetských Němců (proto jsou ve znaku našeho sdružení i kladívka z historického erbu staré hornické obce Hackelsdorf). Stejně tak vnímáme, že stavba je součástí celku areálu ostatních budov Horského domova, na kterých při brigádách vždy probíhá většina prací, nikoliv na objektu Kunzárny. Příspěvek do diskuze o koncepci provozu a rozvoji střediska HD Herlíkovice jsem se pokusil nastínit v této zprávě již před dvěma roky.

Ing. Jan Kirschner, předseda SEM Přátelé Herlíkovic