Česko-německý pobyt!

Zveme vás na česko-německý pobyt 28.6.-5.7. po slavnosti ke 110. výročí dokončení krásného secesního kostela v neděli 29. června 2014, který je otevřena pro všechny generace. Návrh plakátku je přiložen /aktualizováno!/ a prosíme o reklamu této akce. Pokud máte kontakty do Německa, přikládám i informaci v němčině aktualizováno! (Deutsch workshop 2014): zde. V Horském domově již máme pobyt zarezervovaný a zájemci mohou po týdnu v Herlíkovicích ještě vyrazit na víkend do nedaleké polské Wroclavi (150km), kde se bude konat Středoevropské setkání křesťanů (není to podmínka účasti pobytu v Krkonoších, dopravu nezajišťujeme!)

slavnost87Slavnostní bohoslužby po dokončení opravy kostela v r. 1986, který opravili evangelíci převážně svepomocí. Zpívá Canticum sacrum, slouží synodní senior Miloslav Hájek. (viz fotodokumetace z alba L+ P. Kielarových)

                   Program

Sobota 28.6.  –Příprava nedělní slavnosti, malá brigáda, volný program, večer společné seznámení, beseda s pamětníky herlíkovických brigád (Kielarovi, Svatoňovi, Medkovi). Možnost příjezdu již v pátek 27.6. odpoledne – je třeba nahlásit!

Neděle 29.6.česko-německé bohoslužby (10:00h) u příležitosti 110. výročí dokončení kostela, pohoštění – oběd, výstava, procházka s výkladem 14:00 h,  šermíři, odpolední koncert Garcia Trio 15:30h – vstupné dobrovolné, večer neformální beseda Češi a Němci ve středních Krkonoších před 70 lety a dnes s historikem Pavlem Zahradníkem  -19:00 h.

Pondělí – pátek: obecné schéma – ráno 3h práce na opravě oken secesního kostela nebo staré krkonošské chalupy (pro dobrovolníky), volné odpoledne – např. výlety nebo přednášky –  změny dle počasí. Přednášky možné též po večeři od 19:30h, zakončení dne -pobožnost -modlitba v kostele 21:30 -22:00h.

Nabídka témat  hlavního hosta evangelického faráře z Drážďan  -Ericha Busseho:

a)      Nábožensky motivovaný odboj (odpor) umělců v Hitlerově době

b)      Smíření v Evropě – teologické, sociální a politické aspekty biblického pověření ke smíření

c)      Evangelická církev a pokojná revoluce v NDR

Pondělí 30.6. – 9-12h natírání oken kostela (dobrovolníci), souběžně nebo až odpoledne program pro děti a další zájemce – malování secesních motivů vitráží,přednáška historičky umění Jany Cermanové z hořického muzea o secesní architektuře.

Úterý 1.7. Denní program dle obecného schématu. Odpoledne výlet do okolí nebo přednáška Ericha Busseho. Další přednáška -beseda po večeři

Středa 2.7.   Změna schématu programu: práce 6h denně pro dobrovolníky –  volný program nebo celodenní výlet -dle počasí, večer film -např. Kočár do Vídně, Alois Nebel

Čtvrtek 3.7. volný program nebo celodenní výlet -pokud nebude ve středu – dle počasí ,  přednáška a beseda s etnologem krkonošského muzea Liborem Duškem, který mapuje konkrétní osudy odsunutých Němců  (publikuje v časopise Krkonoše a Jizerské hory – prezentace dobových fotek)

Pátek 4.7. – program dle obecného schématu, večer setkání pátečníků – hosté z Vrchlabí?

Sobota 5.7.– Prohlídka kostela a staré krkonošské chalupy tzv. Kunzárny (Fischerbaude) s výkladem. Výlet do okolí s krajany z Německa (přijedou na den z Rudníku), odpoledne dětský den a slavnosti obce na Strážném, buřty a pivo pro rodiče, koncert. Podrobný program na stránkách obce Strážné

Cena:    workcamp (1500Kč/týden + platba dle ceníku za neděli, 500Kč pro mládež do 26 let), pro  rekreanty 440-540Kč plná penze /osoba/ den – při skupinové platbě a pobytu více jak na 4 noci sleva 15 -20 % z ceny, možnost polopenze a slevy pro děti). Otevřeno pro všechny generace.

Přihlášky a informace: prateleherlikovic@seznam.cztel: 777 572 656.     

Není nutné umět německy, angličtina bude dostačující a překlad během společných programů bude zajištěn. Účastníků z Německa je zatím jen menší skupina do deseti osob. Nedělní slavnost chceme pojmout i jako malou „pouť“ se stánky, koncertem nebo vystoupením ochotníků v krkonošských krojích nebo jiného divadelního souboru. Zváni jsou neměčtí krajané a další hosté ze zahraničí, bývalí správci a brigádníci z dob komunistického režimu i ti současní a samozřejmě všichni, kdo mají Herlíkovice rádi.

 V rámci seminární části projektu se nechceme vracet jen ke smutným kapitolám česko-německých vztahů, ale přemýšlíme, jak dané téma pojmout více aktuálně a poutavě. Například bychom rádi pozvali i znalce secesní architektury a dnes poněkud idealizované doby kolem roku 1900, kdy vznikl i kostel v Herlíkovicích a která předcházela hrůzám světových válek 20.století. Děti si mohou namalovat okno kostela, plakát Alfonse Muchy nebo Gustava Klimta (jeho otec mimochodem také pocházel z českého pohraničí). Za hezkého počasí si malý „plenér“ v přírodě mohou udělat i dospělí. Pobyt na horách by neměl být příliš náročný, ale rádi bychom ho prožili jako aktivní dovolenou. Na přípravy je ještě dost času a děkujeme předem za vaše podněty a nápady k náplni  společného týdne.

leták-vyroci-kostela-program1_1

Share Button

Napsat komentář