Informace o výročí kostela a dalších aktivitách v roce 2014

(doplněno o výroční zprávu za r. 2013!)

Vážení přátelé, rád bych Vás krátce informoval o aktivitách  o.s. SEM Přátelé Herlíkovic od konce léta a o výhledu na rok 2014. (O činnosti našeho sdružení za rok 2013 je k dispozici ke stažení aktuálně dokončená výroční zpráva – doplněno v březnu 2014)

V létě jsme v rámci srpnové brigády udělali velký kus práce na opravě staré krkonošské roubenky, tzv. Kunzárny. Zejména jsme chalupu natřeli v česko-německých barvách (viz fotoalbum /aktualizováno o architektonické pohledy objektu). Příští rok by bylo dobré natřít střechu – poslední neošetřenou část obálky budovy. Cenový odhad natěračských prací profesionální firmou je ve výši 50 tis. Kč (brigádnicky tyto práce z důvodu bezpečnosti dělat nechceme). Objekt jsme měli v létě v  zápůjčce a aktuálně jednáme o prodloužení smlouvy a dalším užívání a revitalizaci chalupy s vlastníkem – synodní radou evangelické církve.

 

SR  též na podzim podpořila náš projekt česko-německého pobytu po slavnosti ke 110. výročí dokončení krásného secesního kostela v neděli 29. června 2014, která je otevřena pro všechny generace. Návrh plakátku je přiložen /aktualizováno!/ a prosíme o reklamu této akce. Pokud máte kontakty do Německa, přikládám i informaci v němčiněaktualizováno! (Deutsch workshop 2014). V Horském domově již máme pobyt zarezervovaný a zájemci mohou po týdnu v Herlíkovicích ještě vyrazit na víkend do nedaleké polské Wroclavi (150km), kde se bude konat Středoevropské setkání křesťanů (není to podmínka účasti pobytu v Krkonoších, dopravu nezajišťujeme!)

slavnost87
Slavnostní bohoslužby po dokončení opravy kostela v r. 1986, který opravili evangelíci převážně svepomocí. Zpívá Canticum sacrum, slouží synodní senior Miloslav Hájek. (viz fotodokumetace z alba L+ P. Kielarových)

Není nutné umět německy, angličtina bude dostačující a překlad během společných programů bude zajištěn. Účastníků z Německa je zatím jen menší skupina do deseti osob. Nedělní slavnost chceme pojmout i jako malou „pouť“ se stánky, koncertem nebo vystoupením ochotníků v krkonošských krojích nebo jiného divadelního souboru. Zváni jsou neměčtí krajané a další hosté ze zahraničí, bývalí správci a brigádníci z dob komunistického režimu i ti současní a samozřejmě všichni, kdo mají Herlíkovice rádi.

 

V rámci seminární části projektu se nechceme vracet jen ke smutným kapitolám česko-německých vztahů, ale přemýšlíme, jak dané téma pojmout více aktuálně a poutavě. Například bychom rádi pozvali i znalce secesní architektury a dnes poněkud idealizované doby kolem roku 1900, kdy vznikl i kostel v Herlíkovicích a která předcházela hrůzám světových válek 20.století. Děti si mohou namalovat okno kostela, plakát Alfonse Muchy nebo Gustava Klimta (jeho otec mimochodem také pocházel z českého pohraničí). Za hezkého počasí si malý „plenér“ v přírodě mohou udělat i dospělí. Pobyt na horách by neměl být příliš náročný, ale rádi bychom ho prožili jako aktivní dovolenou. Na přípravy je ještě dost času a děkujeme předem za vaše podněty a nápady k náplni  společného týdne.

Spolu s německou stranou se snažíme vytvářet smysluplné projekty, jak na podporu živých  mezinárodních a mezigeneračních setkávání, tak na záchranu památek spojených s německým osídlením oblasti. Na podzim loňského roku jsem převedl na účet sdružení(č.u.-2700264997/2010) 1000 euro od německých krajanů na opravu oken v kostele a společné živé projekty. V létě jsme pak společně s krajanským sdružením podali grant k Česko-německému fondu budoucnosti a jsem rád, že žádost o grant byla úspěšná a fond nás podpořil částkou 60 tis. Kč. Je skvělé, co vše ČNFB podporuje: (viz seznam schválených projektů). V seznamu jsou i další projekty v rámci evangelické církve.

Oprava a nátěry secesních oken a dveří zkušenou lakýrnickou firmou bude stát okolo 100 tis Kč. (Je třeba počítat ještě s částkou na výměnu nekvalitních, jen povrchově barvených skel z osmdesátých let 20. století v barevných vitrážích – aktuálně čekáme na nabídku od sklářské firmy z Nového Boru – doplněno v březnu 2014.) Okna jsou opravdu velmi pěkná. Můžete se sami přesvědčit na přiložené novoročence /PF 2014/. Bylo by dobré stihnout revitalizaci oken ještě před červnovou slavností a část jednodušších prací následně provést svépomocí i v rámci navazujícího workcampu. Herlíkovické brigády mají dlouholetou tradici, na kterou je dobré navazovat a společná práce potěší z výsledků díla někdy více, než když vše udělá odborná firma. Pracovat se ale bude max. tři hodiny denně a bude proto čas i na výlety a různé přednášky a besedy.

Projektů, které chceme rozvíjet, je více a děkujeme předem i za každý drobný dar. Na podporu sdružení je možné zakoupit i historickou knihu v němčině o Herlíkovicích a okolních boudách od Špindlu až po Klínovky. V Německu stoji 30 Euro (pro našince jako sponzorský příspěvek za 480,- kč). Kniha je výpravná (přesně 400 stran) a může být i pěkným dárkem. Zachycuje historii oblasti až do odsunu Němců v r. 1946. Dostali jsme z Německa deset kusů a na skladě ke sponzorskému prodeji jich je ještě několik. Zájemcům můžeme vystavit i potvrzení o odpisu z daňového základu. Dlouhodobým plánem našeho sdružení je zpracovat podobnou knihu o poválečné historii Herlíkovic a přeložit část té německé.

 

S Němci z krajanského sdružení máme velmi dobré vztahy, zejména díky Haně Jüptnerové emeritní profesorce němčiny na gymnáziu ve Vrchlabí. S jejím synem Honzou jsme pak koncem září vyrazili k „sudeťákům“ na špionáž při jejich výročním, v pořadí již 53. setkání v Bavorsku (zde je pár fotek z našeho výletu). Honza popsal tuto cestu v zajímavém článku „Kdo kácel v lesíku mého dětství? Krkonoše a ti „druzí“ publikovaném v časopise Demokratický střed.

 

foto: http://www.rtgmuenchen.de/rtgmuenchen/

 

Na stránky sdružení byl též pověšen pracovní článek k diskuzi o možnostech využití objektu Kunzárny v kontextu celé lokality. Připomínky a komentáře jsou vítány. Stránky jsou ve výstavbě a brzy bude lepší verze z autorské dílny Marie J. Medkové.

Lokalita v Herlíkovicích má pro službu církve do budoucna svůj význam a  je dobré si připomínat i historii počínaje německým osídlením, následným úsilím církve o znovuosídlení této pohraniční lokality nebo významu hospodaření jakožto „zástěrce“ ke svobodnému setkávání generací evangelíků v dobách komunistického režimu. Na to lze navazovat i pomocí různých projektů, které jsou prezentované v odkazovaném článku. Naší snahou je návaznost na místní tradice, historii i šetrný přístup k přírodě národního parku.

Děkujeme Vám za pozornost a přejeme příjemnou zimu, třeba i v Herlíkovicích. Horský domov již inzeruje pobyty na jarní prázdniny (viz. www.horskydomov.cz) a v této teplé zimě jsou Krkonoše jedním z mála míst, kde si můžete zalyžovat.  Do kalendáře si můžete zapsat i datum jarní brigády, která bude letos znovu na svátek práce od 30.4. do 4.5.  Po dlouhé zimě, když rozkvetou jarní louky, jsou hory možná nejkrásnější. Tuto akci pořádáme společně s oddělením mládeže a správcem Horského domova. Pro účastníky brigády zajišťujeme též pojištění. Mávátka do průvodu si můžete přibalit do batůžku :-).

vypracoval: Jan Kirschner, předseda SEM PH

Share Button

Napsat komentář